© Poliklinika Arciszewscy 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego, w związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy, niekompletność lub nieaktualność informacji, ani też za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku działania lub zaniechania w oparciu o zamieszczone materiały.
Poliklinika Arciszewscy
Wyjątkowe miejsce dla każdej z nas
Nadżerka jest najczęściej spotykaną zmianą chorobową szyjki macicy występującą u co czwartej kobiety. Wiąże się z ubytkiem tkanki nabłonka, który tworzy się w pochwowej części szyjki macicy. Przypomina niewielką czerwoną plamkę o nierównej powierzchni na błonie śluzowej narządu.
Nadżerka najczęściej nie wywołuje dolegliwości. W zależności od wielkości zmiany mogą wystąpić bardziej obfita wydzielina z pochwy lub nasilone upławy z pochwy o barwie żółto-zielonej. Zapach wydzielanego śluzu jest przeważnie nieprzyjemny, a kobieta może odczuwać pieczenie i swędzenie w okolicy sromu. W przypadku rozwiniętej nadżerki mogą wystąpić silniejsze objawy, jak krwawienia kontaktowe, bóle podczas stosunku, bóle brzucha czy też plamienia międzymiesiączkowe.
Nadżerka powstaje najczęściej w wyniku infekcji wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych prowadzących do stanów zapalnych dróg rodnych, jak również w efekcie różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych. U kobiet dojrzałych płciowo nadżerki zdążają się o wiele częściej – najczęściej występuje między 25-35 rokiem życia. Ryzyko pojawienia się schorzenia wzrasta, jeśli kobieta wcześnie rozpoczęła współżycie oraz gdy często zmienia partnerów, przez co jest bardziej narażona na infekcje przenoszone drogą płciową.
Nieleczona nadżerka może doprowadzić do rozwoju poważnych stanów chorobowych, jak np. choroba nowotworowa. Najczęściej jest rozpoznawana dopiero podczas rutynowego badania ginekologicznego, ze względu na brak wyraźnych objawów towarzyszących. Pacjentka u której rozpoznano nadżerkę powinna być pod stałym nadzorem lekarza.
Systematyczne badania ginekologiczne pozwolą kobiecie ustrzec się nie tylko przed nadżerką ale również przed wieloma innymi chorobami, które najczęściej rozpoznawane są dopiero w trakcie takich wizyt.
Leczenie nadżerki poprzedzone jest badaniem ginekologicznym, ustalającym prawdopodobne przyczyny powstania zmiany oraz pobraniem wymazu cytologicznego w celu sprawdzenia prawidłowości komórek nabłonka szyjki macicy. Schorzenie może zostać wyleczone bez przeprowadzania zabiegu, jeśli czynnik powodujący jego powstanie może zostać usunięty (np. globulki i pianki antykoncepcyjne). Z samoistnym zanikiem nadżerki można się także spotkać u młodych kobiet, u których powstała ona w wyniku zmian hormonalnych.
Ze względu na bardzo małą skuteczność zachowawczych (farmakologicznych) metod leczenia nadżerki, długotrwałe i uciążliwe gojenie oraz konieczność częstych wizyt w gabinecie ginekologicznym, najczęściej stosowaną metodą jest leczenie zabiegowe.
W Poliklinice nadżerki szyjki macicy usuwane są głównie za pomocą dwóch zabiegów:
Krioterapia szyjki macicy (kriokoagulacja) – usunięcie nadżerki