© Poliklinika Arciszewscy 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego, w związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy, niekompletność lub nieaktualność informacji, ani też za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku działania lub zaniechania w oparciu o zamieszczone materiały.
Poliklinika Arciszewscy
Wyjątkowe miejsce dla każdej z nas
Wkładka wewnątrzmaciczna jest metodą antykoncepcji o stosunkowo wysokiej skuteczności i długotrwałym działaniu (ok. 5 lat). Polega ona na założeniu do jamy macicy elastycznej kształtki, wykonanej z tworzyw sztucznych, zwanej potocznie „spiralą”. Niektóre wkładki wewnątrzmaciczne, w celu zwiększenia skuteczności antykoncepcyjnej, posiadają elementy miedzi, srebra, złota, platyny lub uwalniają hormon – lewonorgestrel. Działanie antykoncepcyjne wkładki polega na współdziałaniu kilku czynników w tym m.in. utrudnieniu plemnikom dostępu do komórki jajowej przez:
Metoda ta nie powinna być stosowana przez kobiety, które nie rodziły lub z grupy ryzyka zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Wkładka zalecana jest zwłaszcza:
Wkładkę antykoncepcyjną należy zakładać pod koniec trwania krwawienia miesięcznego (w 3-4 dniu cyklu). W dniu zabiegu należy dokładnie podmyć okolice krocza oraz zewnętrznych narządów płciowych.
Wkładka antykoncepcyjna przeważnie zakładana jest w gabinecie ginekologicznym. Jednak ze względu na możliwość odczuwania bólu, niektóre pacjentki decydują się na wykonanie zabiegu w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym na sali zabiegowej. Przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej, lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne oraz ultrasonograficzne w celu oceny budowy macicy oraz położenia szyjki macicy. Następnie za pomocą specjalnego aplikatora lekarz wprowadza wkładkę przez pochwę do jamy macicy. Po wyjęciu aplikatora wkładka rozpręża się, przyjmując właściwy sobie kształt i położenie. Po zakończeniu zabiegu lekarz wykona badanie ultrasonograficzne w celu weryfikacji prawidłowego ułożenia wkładki w jamie macicy. Po upływie tygodnia należy wykonać kolejne badanie kontrolne w celu sprawdzenia położenia wkładki oraz oceny samopoczucia pacjentki.