© Poliklinika Arciszewscy 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego, w związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy, niekompletność lub nieaktualność informacji, ani też za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku działania lub zaniechania w oparciu o zamieszczone materiały.
Poliklinika Ginekologiczno-Położnicza
Wyjątkowe miejsce dla każdej z nas
Rak sromu stanowi około 5 % wszystkich nowotworów złośliwych żeńskich dróg rodnych. W Polsce zajmuje czwarte miejsce co do częstości zachorowań na nowotwory złośliwe narządu rodnego, po raku szyjki macicy, jajnika i błony śluzowej trzonu macicy.
Nowotwór może również rozwijać się bezobjawowo.
W przypadku pacjentek z wieloma ogniskami, z każdego podejrzanego miejsca należy pobrać osobną biopsję.
Leczenie chirurgiczne jest metodą z wyboru w leczeniu stanów przedrakowych oraz raka sromu. Wykonuje się operacje częściowego lub całkowitego wycięcia sromu. Pomimo powszechnej tendencji do bardziej zachowawczego postępowania w nowoczesnej chirurgii raka sromu operacje te nadal mają radykalny charakter. Radioterapia ma zastosowanie głównie jako leczenie uzupełniające po zabiegu operacyjnym. Chemioterapia bywa wykorzystywana jako element radiochemioterapii w nieoperacyjnych postaciach raka sromu.