© Poliklinika Arciszewscy 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego, w związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy, niekompletność lub nieaktualność informacji, ani też za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku działania lub zaniechania w oparciu o zamieszczone materiały.
Poliklinika Arciszewscy
Wyjątkowe miejsce dla każdej z nas
Chirurgia ginekologiczna stale ewoluuje, dążąc do minimalizacji inwazyjności i skrócenia czasu rekonwalescencji. Jednym z przełomowych zabiegów w tej dziedzinie jest laparoskopowa extirpacja trzonu i szyjki macicy, inaczej znana jako histerektomia całkowita. Umożliwia ona skuteczne leczenie nowotworów narządów rodnych poprzez usunięcie trzonu wraz z szyjką macicy przez niewielkie nacięcie powłok brzusznych. Zabieg ten nie tylko zmniejsza obciążenie pacjentki, ale również przyczynia się do skrócenia czasu rekonwalescencji i poprawy jakości życia po operacji.
Jest to zabieg, podczas którego usuwa się trzon wraz z szyjką macicy za pomocą laparoskopu, czyli specjalnego narzędzia chirurgicznego wyposażonego w kamerę i optykę. Operację można poszerzyć o wycięcie przydatków (jajnika/jajników, jajowodu/jajowodów). Uzyskany materiał, w każdym przypadku, wysyłany jest do badania histopatologicznego.
Wskazania do operacji
Zabieg ten wykonuje się między innymi z powodu występowania:
W dniu zabiegu do Polikliniki należy zgłosić się na czczo (nie wolno nic jeść przez minimum 6 godzin i pić przez 4 godziny przed zabiegiem).
Należy przygotować i zabrać ze sobą wyniki zleconych badań oraz listę przyjmowanych na stałe leków wraz ze sposobem ich dawkowania.
Operacja przeprowadzana jest na bloku operacyjnym w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym (tzw. narkozie). Poprzez niewielkie, 10 milimetrowe, nacięcie w okolicy pępka wprowadza się do jamy brzusznej układ optyczny laparoskopu. Na monitorze uzyskuje się precyzyjny, trójwymiarowy obraz wnętrza brzucha. Zwykle poprzez jedno 5 milimetrowe i jedno 10 – 20 milimetrowe nacięcie, zlokalizowane w podbrzuszu, wprowadza się do jamy brzusznej trokary robocze i narzędzia laparoskopowe, za pomocą których wykonuje się operację.
W trakcie operacji trzon macicy wraz z szyjką zostaje oddzielony od podtrzymujących ją więzadeł i pochwy. Następnie odcięta macica zostaje podzielona na mniejsze kawałki za pomocą specjalnego narzędzia – morcelatora. Drobniejsze kawałki macicy usuwa się przez wykonane wcześniej nacięcia. Na niewielkie nacięcia skóry zakłada się pojedyncze szwy.
Metodę laparoskopową zalicza się do technik małoinwazyjnych albowiem charakteryzuje ją minimalny uraz chirurgiczny, który powoduje mniejsze dolegliwości bólowe po stronie pacjentek, minimalizacja ewentualnych powikłań jak również szybszy okres rekonwalescencji i powrotu do codziennych aktywności. Operacja trwa około 1,5 godziny. Pacjentka opuszcza Poliklinikę w 3 – 5 dniu po operacji.
Przeciwwskazania do zabiegu