© Poliklinika Arciszewscy 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego, w związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy, niekompletność lub nieaktualność informacji, ani też za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku działania lub zaniechania w oparciu o zamieszczone materiały.
Poliklinika Arciszewscy
Wyjątkowe miejsce dla każdej z nas
Rak jajowodu jest najrzadszym nowotworem żeńskich narządów płciowych i stanowi 1 – 2% wszystkich nowotworów narządów rodnych u kobiet. Tylko 20% wśród nowotworów jajowodu stanowią zmiany pierwotne, pozostałe 80% powstaje w skutek przerzutów z innych narządów – najczęściej z endometrium (błony śluzowej macicy), jajnika, piersi i układu pokarmowego.
Objawy
Rak jajowodu we wczesnych stadiach zaawansowania przebiega skąpoobjawowo lub bezobjawowo. Symptomy występują w bardziej zaawansowanych stadiach choroby.
Objawy raka jajowodu obejmują:
Czynniki ryzyka
Diagnostyka
W przypadku raka jajowodu bardzo trudne jest postawienie właściwego rozpoznania w trakcie diagnostyki przedoperacyjnej. Jest to możliwe tylko w 10% przypadków, a ostateczną diagnozę uzyskuje się podczas badania histopatologicznego wykonywanego w trakcie lub po zabiegu operacyjnym.
Leczenie
Podstawę leczenia raka jajowodu stanowi postępowanie chirurgiczne. Wykonuje się radykalne wycięcie macicy, pobiera się rozmazy cytologiczne i/lub wykonuje biopsję otrzewnej. Chemioterapia jest postępowaniem z wyboru w leczeniu uzupełniającym. Radioterapia i hormonoterapia nie są rekomendowane w leczeniu raka jajowodu.