© Poliklinika Arciszewscy 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego, w związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy, niekompletność lub nieaktualność informacji, ani też za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku działania lub zaniechania w oparciu o zamieszczone materiały.
Poliklinika Arciszewscy
Szybka Terapia Onkologiczna
Pacjentki z rozpoznaniem onkologicznym są traktowane w Poliklinice priorytetowo i otaczane szczególną opieką. W przypadku schorzeń nowotworowych czas odgrywa bardzo dużą rolę. Im wcześniej choroba zostanie wykryta i przeprowadzony zostanie zabieg, tym większe są szanse na wyleczenie. Dlatego w Poliklinice pacjentki z rozpoznaniem onkologicznym przyjmowane są bez kolejek i mogą korzystać z leczenia m.in. w ramach Szybkiej Terapii Onkologicznej, której celem jest sprawne poprowadzenie chorego przez kolejne etapy diagnostyki i terapii.
KTO MOŻE KORZYSTAĆ Z LECZENIA?
Z programu Szybkiej Terapii Onkologicznej w Poliklinice mogą korzystać wszystkie kobiety, u których wykryto nowotwór narządu rodnego. Warto jednak pamiętać, że aby zakwalifikować się do programu należy rozpocząć leczenie operacyjne nie później niż w ciągu 28 dni od momentu przeprowadzenia badania diagnostycznego, którego wynik potwierdził występowanie zmian onkologicznych. Leczenie można zrealizować w placówce, która zdiagnozowała nowotwór lub w dowolnym innym ośrodku medycznym, który uczestniczy w programie Szybkiej Terapii Onkologicznej.
Leczenie w ramach programu Szybkiej Terapii Onkologicznej jest całkowicie bezpłatne – refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
JAK PRZEBIEGA TERAPIA?
Proces leczenia pacjentek onkologicznych przebiega w trybie pilnym, osoby takie obsługiwane są poza kolejnością.
Po zgłoszeniu się pacjentki do Polikliniki, lekarz przeprowadza dokładny wywiad, ocenia dolegliwości wykonuje wszelkie niezbędne badania, możliwe do wykonania w ośrodku. W zależności od sytuacji oraz umiejscowienia nowotworu może on również zlecić badania dodatkowe w trybie pilnym (diagnostykę laboratoryjną, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i inne). Na podstawie otrzymanych wyników lekarz potwierdza, bądź wyklucza obecność nowotworu.
W sytuacji potwierdzenia nowotworu wyznaczony zostanie lekarz specjalista, który będzie nadzorował proces leczenia pacjentki onkologicznej, wesprze pacjentkę informacyjnie i organizacyjnie. Lekarz ten założy pacjentce kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO).
Koordynator Leczenia Onkologicznego organizuje konsylium, podczas którego Wielodyscyplinarny Zespół Terapeutyczny konsultuje wyniki badań pacjentki i na ich podstawie kwalifikuje ją do właściwego leczenia w trybie pilnym, w sposób zgodny ze standardami rekomendowanymi przez Polskie Towarzystwa Naukowe w danych dziedzinach medycyny.
Wielodyscyplinarny Zespół Terapeutyczny składa się z następujących lekarzy specjalistów:
Po wykonanym zabiegu operacyjnym pacjent posiadający kartę DiLO otrzymuje nieodpłatnie kopię dokumentacji medycznej dotyczącej diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego.
W razie konieczności poszerzenia terapii onkologicznej lekarz prowadzący kieruje pacjentkę do określonej placówki świadczącej niezbędne usługi, udzielając jej informacji o miejscu i zakresie udzielania świadczeń.
JAK ROZPOCZĄĆ LECZENIE?
Aby rozpocząć leczenie w ramach programu Szybkiej Terapii Onkologicznej w Poliklinice Arciszewscy należy jak najszybciej zgłosić się do naszego ośrodka w celu ustalenia planu leczenia onkologicznego.
UMÓW SPOTKANIE +48857323202
Szanse na rozwój nowotworu zwiększają się w przypadku:
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Rzadko występuje przed 20. rokiem życia, ale wraz z wiekiem zachorowalność szybko wzrasta – szczyt zachorowań przypada między 45.–59. rokiem życia.
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania:
Objawy
Wczesny rak szyjki macicy zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego tak bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań cytologicznych. W zaawansowanych postaciach tego nowotworu występują:
Profilaktyka
Rak szyjki macicy jest jednym z nowotworów złośliwych, których można uniknąć, wykonując okresowe badania profilaktyczne, w tym przede wszystkim cytologię szyjki macicy (najlepiej nie rzadziej niż raz do roku od rozpoczęcia współżycia lub od 25 roku życia przy braku stosunków). Coraz częściej stosuje się również badanie w kierunku nosicielstwa wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) w nabłonku szyjki. Zalecane jest również wykonanie szczepienia przeciw wirusowi HPV (około 12. roku życia), która zmniejsza ryzyko infekcji tym wirusem o ponad 75%.
Rak trzonu macicy (błony śluzowej macicy) jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem narządów rodnych kobiety, zaraz po raku szyjki macicy. Liczba zachorowań powoli, ale systematycznie się zwiększa. Występuje on zwykle u kobiet w wieku pomenopauzalnym. Nowotwór trzonu macicy charakteryzuje się powolnym wzrostem i niewielką skłonnością do odległych przerzutów.
Wstępne objawy
Choć nie udowodniono dotychczas skuteczności badań profilaktycznych w przypadku nowotworu trzonu macicy, uważa się, że dzięki USG przezpochwowemu można wykryć nieprawidłowe endometrium i wcześnie rozpocząć diagnostykę. Dlatego regularne kontrolne wizyty ginekologiczne pozwalają niejednokrotnie wykryć nowotwór we wczesnych stadiach, nawet w stadium przedrakowym. Dodatkowo w zmniejszeniu ryzyka rozwoju nowotworu pomoże zachowanie odpowiedniej aktywności fizycznej i zdrowej diety.