Poliklinika Arciszewscy

Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

Badanie kolposkopowe

Badanie kolposkopowe umożliwia ocenę stanu szyjki macicy. Badanie polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału, pochwy i sromu przy pomocy urządzenia zwanego kolposkopem w odpowiednim oświetleniu i powiększeniu. Pozwala wykryć schorzenia niewidoczne podczas konwencjonalnego badania ginekologicznego, takie jak zmiany przednowotworowe i wczesnonowotworowe oraz rak szyjki macicy. Na podstawie wyników badania kolposkopowego lekarz decyduje o konieczności przeprowadzenia dalszej diagnostyki i ewentualnego pobrania wycinków do oceny histopatologicznej ze zmienionych chorobowo miejsc lub od razu kwalifikuje pacjentkę do odpowiedniego leczenia zachowawczego lub zabiegowego. Badanie kolposkopowe jest bezbolesne i bezinwazyjne – w razie potrzeby może być wykonywane wielokrotnie.

Wskazania do wykonania badania

Badanie kolposkopowe wykonywane jest wyłącznie na zlecenie lekarza, w uzasadnionych przypadkach klinicznych. Lekarz może zlecić wykonanie tego badania w celu np.:

  • identyfikacji miejsc podwyższonego ryzyka wystąpienia dysplazji, bądź nowotworów,
  • pobrania materiału do badania histopatologicznego w celach rozpoznawczych,
  • oceny zmian chorobowych w kanale szyjki macicy, sugerujących dysplazję,
  • weryfikacji nieprawidłowych wyników cytologii.

Sposób przygotowania do badania

Badanie kolposkopowe należy wykonywać zaraz po zakończeniu krwawienia miesięcznego, najlepiej ok. 10-14 dnia cyklu. W dniu badania należy dokładnie podmyć okolice krocza oraz zewnętrznych narządów płciowych. Dodatkowo, aby wynik kolposkopii był miarodajny, przez dwa dni przed badaniem:

  • należy zachować wstrzemięźliwość seksualną,
  • nie powinno się wykonywać irygacji pochwy,
  • należy zaprzestać stosowania globulek dopochwowych.

Informacje, które należy zgłosić specjaliście wykonującemu badanie

  • uczulenie na jod lub skłonności do krwawień
  • datę ostatniej miesiączki oraz o długość trwania cyklu menstruacyjnego (liczonego od
  • pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do dnia poprzedzającego wystąpienie kolejnej miesiączki)
    ilości porodów
  • informacje o ewentualnym przyjmowaniu leków, przebytych chorobach narządu rodnego, trwającym leczeniu, itp.

Dokumenty potrzebne w czasie wizyty

  • dowód osobisty lub paszport, bądź kartę pobytu, w celu założenia karty pacjenta
  • wynik ostatniego badania cytologicznego

Przebieg badania

Badanie wykonywane jest na fotelu ginekologicznym i składa się z trzech etapów, w których dokonywane są kolejne obserwacje pochwy. Lekarz zakłada wziernik samotrzymający, aby uwidocznić część pochwową szyjki macicy. Następnie przy użyciu kolposkopu uzyskuje powiększony, trójwymiarowy obraz pochwy. W ten sposób może dokonać dokładnej obserwacji – ocenić budowę, przejrzystość i barwę nabłonka, a także rysunek naczyń krwionośnych. Po przeprowadzeniu pierwszej obserwacji, lekarz usuwa wydzielinę pochwową za pomocą soli fizjologicznej (0,9 proc. chlorku sodu) i dokonuje drugiego oglądu. Następnie ponownie przemywa szyjkę macicy, tym razem 3% roztworem kwasu octowego i wykonuje trzecią obserwację. Badanie często kończy się barwieniem szyjki macicy jodyną. Badanie kolposkopowe trwa zazwyczaj kilka minut, a wynik otrzymywany jest od razu po zakończeniu badania.

Cennik