© Poliklinika Arciszewscy 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego, w związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy, niekompletność lub nieaktualność informacji, ani też za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku działania lub zaniechania w oparciu o zamieszczone materiały.
Poliklinika Arciszewscy
Wyjątkowe miejsce dla każdej z nas
Badanie kolposkopowe umożliwia ocenę stanu szyjki macicy. Badanie polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału, pochwy i sromu przy pomocy urządzenia zwanego kolposkopem w odpowiednim oświetleniu i powiększeniu. Pozwala wykryć schorzenia niewidoczne podczas konwencjonalnego badania ginekologicznego, takie jak zmiany przednowotworowe i wczesnonowotworowe oraz rak szyjki macicy. Na podstawie wyników badania kolposkopowego lekarz decyduje o konieczności przeprowadzenia dalszej diagnostyki i ewentualnego pobrania wycinków do oceny histopatologicznej ze zmienionych chorobowo miejsc lub od razu kwalifikuje pacjentkę do odpowiedniego leczenia zachowawczego lub zabiegowego. Badanie kolposkopowe jest bezbolesne i bezinwazyjne – w razie potrzeby może być wykonywane wielokrotnie.
Badanie kolposkopowe wykonywane jest wyłącznie na zlecenie lekarza, w uzasadnionych przypadkach klinicznych. Lekarz może zlecić wykonanie tego badania w celu np.:
Badanie kolposkopowe należy wykonywać zaraz po zakończeniu krwawienia miesięcznego, najlepiej ok. 10-14 dnia cyklu. W dniu badania należy dokładnie podmyć okolice krocza oraz zewnętrznych narządów płciowych. Dodatkowo, aby wynik kolposkopii był miarodajny, przez dwa dni przed badaniem:
Badanie wykonywane jest na fotelu ginekologicznym i składa się z trzech etapów, w których dokonywane są kolejne obserwacje pochwy. Lekarz zakłada wziernik samotrzymający, aby uwidocznić część pochwową szyjki macicy. Następnie przy użyciu kolposkopu uzyskuje powiększony, trójwymiarowy obraz pochwy. W ten sposób może dokonać dokładnej obserwacji – ocenić budowę, przejrzystość i barwę nabłonka, a także rysunek naczyń krwionośnych. Po przeprowadzeniu pierwszej obserwacji, lekarz usuwa wydzielinę pochwową za pomocą soli fizjologicznej (0,9 proc. chlorku sodu) i dokonuje drugiego oglądu. Następnie ponownie przemywa szyjkę macicy, tym razem 3% roztworem kwasu octowego i wykonuje trzecią obserwację. Badanie często kończy się barwieniem szyjki macicy jodyną. Badanie kolposkopowe trwa zazwyczaj kilka minut, a wynik otrzymywany jest od razu po zakończeniu badania.