Poliklinika Arciszewscy

Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

Amputacja Trzonu Macicy
poprzez laparotomię

Amputacja trzonu macicy poprzez laparotomię polega na usunięciu trzonu macicy przez otwarty dostęp chirurgiczny. Operacja ta może być konieczna w leczeniu zmian nowotworowych w obrębie trzonu macicy. Zabieg ten wykonuje się również z powodu zdiagnozowanej adenomiozy oraz endometriozy powodującej długotrwały ból podbrzusza, mięśniaków macicy powodujących bolesne, obfite i długie krwawienia miesiączkowe oraz zmian łagodnych jajników po okresie menopauzy.

Amputacja trzonu macicy poprzez laparotomię (histerektomia częściowa) jest operacją, w trakcie której poprzez tradycyjne nacięcie powłok brzusznych zostaje wycięty trzon macicy. W razie wskazań medycznych operację można poszerzyć o wycięcie przydatków: jednego lub obu jajników i  jednego lub obu jajowodów. Uzyskany w ten sposób materiał wysyłany jest do badania histopatologicznego. 

Opis zabiegu

Operacja przeprowadzana jest na bloku operacyjnym w znieczuleniu ogólnym (tzw. narkozie) lub mieszanym (przewodowym i ogólnym). Najczęściej wykonywana jest przez poprzeczne nacięcie na skórze (na granicy owłosienia łonowego). W niektórych przypadkach nacięcie może być przeprowadzone w linii pośrodkowej – skierowane ku górze od spojenia łonowego, do pępka lub powyżej niego. Następnie operator wycina trzon macicy – zwykle z jajowodami, co stanowi istotny element profilaktyki raka jajnika.

Operacja trwa około 1 godzinę. Pacjentka opuszcza Poliklinikę w 3  dniu po operacji.

Przygotowanie do zabiegu

W dniu zabiegu do Polikliniki należy zgłosić się na czczo (nie wolno nic jeść przez minimum 6 godzin i pić przez 4 godziny przed zabiegiem). Należy przygotować i zabrać ze sobą wyniki zleconych badań oraz spis przyjmowanych na stałe leków wraz ze sposobem ich dawkowania.

Przeciwwskazania

Przeciwskazania do operacji stanowią:

  • skazy naczyniowe
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
  • nieuregulowana cukrzyca
  • zapalenie otrzewnej
  • niedrożność jelit
  • przepuklina brzuszna