Poliklinika Arciszewscy

Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

Histerolaparoskopia

Histerolaparoskopia jest jedną z nowoczesnych, małoinwazyjnych technik stosowanych w przypadku diagnozowania i leczenia nowotworów ginekologicznych. Jest to badanie endoskopowe łączące w sobie dwa zabiegi – histeroskopię i laparoskopię. W trakcie zabiegu histeroskopii możemy ocenić kształt jamy macicy, ujścia jajowodów, obecność polipów, przegrody czy zrostów. Laparoskopia pozwala na ocenę jajników, jajowodów, ścian macicy i bezpośredniego otoczenia narządu rodnego od strony wnętrza brzucha.

Histerolaparoskopia jest stosowana do rozpoznawania przyczyn nieprawidłowych krwawień macicznych, weryfikacji podejrzanych obrazów ultrasonograficznych endometrium. W trakcie zabiegu  można usunąć napotkane nieprawidłowości – np. polipy błony śluzowej macicy, niewielkie mięśniaki, zrosty, torbiele jajników, itp.

Opis badania

Histerolaparoskopia wykonywana jest na bloku operacyjnym w znieczuleniu ogólnym. W trakcie histeroskopii lekarz wprowadza do jamy macicy histeroskop, czyli specjalną kamerę, dzięki której może w dokładny sposób obejrzeć jej wnętrze. Następnie, w celu ułatwienia obserwacji i oceny, jama macicy zostaje wypełniona solą fizjologiczną. Kolejnym krokiem jest wykonanie laparoskopii. Poprzez niewielkie nacięcie w okolicy pępka wprowadza się do jamy brzusznej (po jej wypełnieniu dwutlenkiem węgla) układ optyczny laparoskopu. Na monitorze uzyskuje się precyzyjny, trójwymiarowy obraz wnętrza brzucha. Poprzez jedno lub dwa nacięcia, zlokalizowane w podbrzuszu wprowadza się kolejne narzędzia laparoskopowe, za pomocą których ogląda się wnętrze brzucha i usuwa ewentualne nieprawidłowości.

Operacja trwa około 0,5 – 1 godziny. Pacjentka opuszcza Poliklinikę w godzinach popołudniowych następnego dnia (histerolaparoskopia diagnostyczna) lub w 2 dniu po zabiegu (histerolaparoskopia operacyjna).

Przygotowanie do zabiegu

W dniu zabiegu do Polikliniki należy zgłosić się na czczo (nie wolno nic jeść przez minimum
6 godzin i pić przez 4 godziny przed zabiegiem). Trzeba przygotować i zabrać ze sobą wyniki zleconych badań oraz spis przyjmowanych na stałe leków wraz ze sposobem ich dawkowania. Przeciwskazania do zabiegu stanowią skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości krwi, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, zapalenie otrzewnej, niedrożność jelit, przepuklina brzuszna oraz infekcje dróg rodnych.