© Poliklinika Arciszewscy 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego, w związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy, niekompletność lub nieaktualność informacji, ani też za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku działania lub zaniechania w oparciu o zamieszczone materiały.
Poliklinika Arciszewscy
Wyjątkowe miejsce dla każdej z nas
Zabieg laparoskopii jest techniką operacyjną wykorzystywaną w przypadku leczenia torbieli jajników, mięśniaków, zrostów, wad rozwojowych narządów płciowych oraz przy wczesnych stadiach zaawansowania nowotworu endometrium. Jest korzystniejszą dla pacjentek formą zabiegu ze względu na mniejszą inwazyjność w porównaniu do tradycyjnej operacji, gdyż nie wymaga otwierania powłok brzusznych, a co za tym idzie, wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań oraz szybszym powrotem do formy po zabiegu.
W trakcie laparoskopii, która wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, do jamy brzusznej wprowadza się laparoskop (wyposażony w kamerę, źródło światła a także specjalne mikronarzędzia). Jamę brzuszną wypełnia się dwutlenkiem węgla, by unieść, rozsunąć i lepiej uwidocznić narządy wewnętrzne.
Dzięki operacji laparoskopowej lekarz ma możliwość obejrzenia narządów jamy brzusznej w optycznym powiększeniu oraz za pomocą specjalnych narzędzi nacinania, wycinania i usuwania fragmentów chorych tkanek czy narządów. Przebieg operacji obserwowany jest na monitorze. Do wprowadzenia laparoskopu konieczne jest wykonanie niewielkich nacięć, które zszywane są po zakończeniu zabiegu.
W dniu zabiegu do Polikliniki należy zgłosić się na czczo (nie wolno nic jeść przez minimum 6 godzin i pić przez 4 godziny przed zabiegiem). Trzeba przygotować i zabrać ze sobą wyniki zleconych badań oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń lekarskich ustalanych podczas konsultacji przed operacją.