© Poliklinika Arciszewscy 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego, w związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy, niekompletność lub nieaktualność informacji, ani też za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku działania lub zaniechania w oparciu o zamieszczone materiały.
Poliklinika Ginekologiczno-Położnicza
Wyjątkowe miejsce dla każdej z nas
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet w Polsce. Wdrożenie odpowiedniego postępowania we wczesnym etapie choroby zwykle pozwala na wyleczenie. Jest to nowotwór, któremu można bardzo skutecznie zapobiegać stosując szczepienia przeciw wirusowi HPV (Human Papillomavirus). Zakażenia tym wirusem odpowiadają za 99 % przypadków raka szyjki macicy. Kolejnym bardzo skutecznym narzędziem profilaktyki przeciwnowotworowej jest regularne wykonywanie cytologii. Dzięki udoskonalonym metodom badań przesiewowych liczba kobiet chorych na raka szyjki macicy znacznie spadła na przestrzeni lat.
Wczesne (niespecyficzne):
Późne (występujące wraz z rozwojem nowotworu):
Diagnostyka
Leczenie
W terapii raka szyjki macicy stosuje się leczenie chirurgiczne, radioterapię, radiochemioterapię oraz chemioterapię. Wybór metody i sposobu leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby, stanu ogólnego pacjentki oraz wieku. W przypadku każdej pacjentki decyzja podejmowana jest indywidualnie. We wczesnym stadium zaawansowania choroby stosuje się głównie leczenie chirurgiczne (histerektomię – wycięcie macicy).
Metodami chirurgicznymi stosowanymi w przypadkach rozpoznania stanów przedrakowych są zabiegi typu LEEP, krioterapia, elektrokonizacja, amputacja chirurgiczna szyjki macicy.