© Poliklinika Arciszewscy 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego, w związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy, niekompletność lub nieaktualność informacji, ani też za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku działania lub zaniechania w oparciu o zamieszczone materiały.
Poliklinika Arciszewscy
Wyjątkowe miejsce dla każdej z nas
Fizjoterapia uroginekologiczna zorientowana jest na profilaktykę, diagnozowanie i leczenie zaburzeń funkcjonalnych i dolegliwości pojawiających się najczęściej w okresie starań o dziecko. Niweluje napięcie i wspiera odpowiednie przepływy w rejonie miednicy, co ma istotne znaczenie w odżywieniu ciała oraz wchłanianiu składników pokarmowych i przetwarzaniu ich. Wspiera układ więzadłowy, poprzez który macica przyczepiona jest do miednicy.
METODY TERAPII
W ramach fizjoterapii uroginekologicznej okołoporodowej stosowane są różne metody i techniki. Wszystkie są bardzo delikatne, stworzone specjalnie na potrzeby pracy z kobietami ciężarnymi:
PRZYGOTOWANIE DO WIZYTY
Przygotuj dokumentację medyczną
Przynieś ze sobą aktualną dokumentację medyczną, taką jak wyniki badań (obrazowe, laboratoryjne itp.), kartę ciąży oraz listę przyjmowanych leków. Przygotuj się na pytania o stan zdrowia i staraj się udzielać szczegółowych odpowiedzi, które pomogą fizjoterapeutce lepiej zrozumieć Twoją sytuację zdrowotną i dobrać odpowiedni plan terapeutyczny.
Przygotuj wygodne ubranie
Na wizytę warto przyjść w wygodnym ubraniu, które umożliwi swobodne wykonywanie ćwiczeń fizjoterapeutycznych.
Zadbaj o higienę intymną
Przed wizytą warto zadbać o higienę intymną, ponieważ fizjoterapeuta będzie pracował w obszarze miednicy mniejszej (np. za zgodą pacjentki również przez pochwę lub odbyt). Możesz wziąć prysznic przed wizytą oraz przynieść ze sobą wilgotne chusteczki.
PIERWSZA WIZYTA FIZJOTERAPEUTYCZNA
Wszystkie nasze pacjentki prosimy o przybycie na wizytę 15 minut wcześniej. Przed wejściem do gabinetu, położna przekaże Ci do wypełnienia ankietę dotyczącą Twojego stanu zdrowia. Z wypełnioną ankietą zostaniesz zaproszona do gabinetu fizjoterapeutycznego.
Wywiad
Fizjoterapeutka przeprowadza szczegółowy wywiad, podczas którego dowiaduje się o Twoich dolegliwościach, historii choroby, stylu życia, stosowanych lekach i innych czynnikach, które mogą mieć wpływ na stan zdrowia.
Badanie
Następnie fizjoterapeutka przeprowadza badanie, w którym ocenia mięśnie dna miednicy, stopień napięcia mięśniowego, obecność bolesnych punktów i innych czynników wpływających na funkcjonowanie mięśni miednicy mniejszej.
Indywidualny plan terapeutyczny
Na podstawie wywiadu i badania fizjoterapeutka opracowuje indywidualny plan terapeutyczny, który uwzględnia Twoje potrzeby i jest realizowany na kolejnych wizytach.
KOLEJNE WIZYTY FIZJOTERAPEUTYCZNE
Na kolejne wizyty możesz zabrać swojego partnera, żeby nauczył się pomagać Ci w ćwiczeniach lub masażu.
Realizacja planu terapeutycznego
W zależności od Twoich potrzeb, fizjoterapeutka może zastosować różne metody terapeutyczne. Fizjoterapia uroginekologiczna jest zwykle bezbolesna, a Ty może wykonywać ćwiczenia w wygodnej pozycji.
Ocena postępów
Po kilku sesjach fizjoterapeutka ocenia postępy i dostosowuje plan terapeutyczny, aby osiągnąć jak najlepsze efekty.
W okresie ciąży kobiety mogą doświadczać zespołów bólowych, które utrudniają poruszanie się. Wpływ na te dolegliwości ma powiększająca się macica, zmiana środka ciężkości ciała, zmiana napięcia mięśniowego i więzadłowego oraz utrudniony drenaż, co może prowadzić do ograniczenia aktywności zawodowej, jak i fizycznej.
Pomożemy Ci łagodzić dolegliwości bólowe oraz wzmocnić osłabione struktury poprzez odpowiednie ćwiczenia. Nasza fizjoterapeutka pomoże Ci również skorygować postawę ciała oraz dobierze aktywność fizyczną odpowiednią do etapu ciąży i dolegliwości.
Ból spojenia łonowego i kości guzicznej jest dolegliwością spowodowaną licznymi zmianami zachodzącymi w okresie ciąży w ciele kobiety. Na skutek obciążenia oraz zmian hormonalnych dochodzi do rozluźniania więzadeł, stawów krzyżowo-biodrowych i spojenia łonowego. Prowadzi to do zespołów bólowych utrudniających poruszanie się, wstawanie i siedzenie.
Pomożemy Ci niwelować dolegliwości bólowe terapią manualną poprawiając stabilizację w rejonie miednicy, pracując nad postawą ciała oraz wykonując ćwiczenia mięśni dna miednicy.
W związku z uciskiem rosnącej macicy na pęcherz i osłabieniem mięśni dna miednicy w ciąży często dochodzi do nietrzymania moczu. Mimowolne wycieki moczu następują przeważnie podczas kichania, kaszlu, śmiechu czy podskoków. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może ustąpić po około pół roku od porodu, jednak niekiedy do ustania objawów niezbędna jest terapia lub leczenie.
Terapia fizjoterapeutyczna polega ona na treningu mięśni dna miednicy. Prowadzi do ich wzmocnienia, normalizacji pracy, a w efekcie do poprawy mechanizmu trzymania moczu. Ćwiczenia najlepiej jest zacząć już w czasie ciąży, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu.
Masaż krocza jest niezwykle ważnym elementem profilaktyki urazów krocza podczas porodu siłami natury. Ma on na celu uelastycznienie tkanek krocza oraz zwiększenie ich plastyczności i podatności na rozciąganie. Dzięki temu, ryzyko pęknięcia czy potrzeba nacięcia krocza w trakcie porodu naturalnego znacznie się zmniejsza. Dodatkowo większa rozciągliwość krocza przyczynia się do łatwiejszego i bardziej komfortowego przejścia główki dziecka przez kanał rodny. Wykonywanie masażu zalecane jest od 34 tygodnia ciąży.
W czasie wizyty nasza fizjoterapeutka wykona masaż i nauczy Ciebie, a jeśli zechcesz, to również Twojego partnera, jak wykonywać go samodzielnie w domu.
mgr Paulina Kulasińska
Fizjoterapeutka Uroginekologiczna
Specjalista Opieki Okołoporodowej